Bælgfrugtspizza med svampe og rødløg
Denne bælgfrugtspizza med svampe og rødløg er ugens nye ret hos os. Pizzaen opstod i tirsdags på Bæglfrugternes dag, hvor jeg tog min samling af danske bælgfrugter med på råd.
“Hvordan vil I gerne fejres?”
“Du har aldrig lavet pizza med os – hvorfor egentlig ikke det? Vi vil allesammen gerne på pizza! 😀“
Jeg fik 3 bælgfrugter med på én pizza, hvilket blev accepteret, og så har jeg lovet at arbejde videre med ideen. Det er absolut ikke nogen dum ide, bælgfrugterne har fået. Når jeg tænker på de pizzaer, vi plejer at lave, har vi kun én pizza, som indeholder bælgfrugt. Dvs, når vi vælger at sætte pizza på menuen, så ved vi godt, at vi ikke når op på 100 g bælgfrugter den dag. Det bli’r der lavet om på nu 😉

Her er vores indtil i tirsdags enlige pizza med bælgfrugt:

Om bælgfrugtpizzaen:
Jeg har taget afsæt i denne vegetariske pizzaopskrift fra Pure Dansk. Jeg blev særligt tiltrukket af deres ide med at bruge linser i pestoen til pizzaen. Jeg har veganiseret pestoen, kommet blendede gråærter i pizzabunden og drysset ristede Ingrid ærter over den færdige pizza. Resultatet er blevet en lækker, fyldig og mættende pizza.
Leg selv videre:
Pizzadej:
Jeg har brugt vores traditionelle pizzadej, som er med fuldkornsspeltmel og rødbede. Pure Dansk anviser en nem pizzadej med bagepulver. Blend evt. lidt bælgfrugter i den. Du kan også vælge at lave en pizzabund, du kender i forvejen.
Metoden til at få bælgfrugter i dejen er, at bruge noget af den væske, der er angivet i opskriften til at blende med bælgfrugterne. I vores opskrift er der 3 dl vand. Jeg har brugt de 2 dl til at blende med gråærterne og 1 dl til at udrøre gæren i.
Jeg har med let energi anvendt 200 g kogte gråærter. Du kan sagtens vælger en anden slags bælgfrugt, eller købe en dåse/brik færdigtilberedte bælgfrugter. Jeg forestiller mig, at vi sagtens kan tilføje hele dåsens/brikkens indhold (250g/230g) til angivne pizzadej. Hvis du ønsker en lys pizzadej, skal du anvende en lys bælgfrugt.
Med bælgfrugter i dejen brugte jeg 100 g mindre mel, end jeg plejer – så hold lidt igen med melet.
Pesto/tomatsovs:
Pure Dansks røde linsepesto med soltørrede tomater og Anicialinser, smager fantastisk. Portionen rækker til 2 pizzaer. Ideen om at berige smørelsen til pizza med blendede linser, giver mig lyst til at udbrede det noget mere. For en nem version, kan man jo blende linser med en købe pesto.
Næste gang, jeg laver jordskokkepizza, som er med grønkålspesto, vil jeg blende kogte Anicia linser i pestoen. Jeg forestiller mig, at linserne er neutrale i spiseoplevelsen, mens de beriger pizzaen med næring. Jeg forestiller også mig, at en simpel pizza-tomatsovs kan beriges f.eks. med røde linser.
Fyld:
Svampe, rødløg og ristede Ingrid ærter – Dejlig og velsmagende topping. Vi anvender i forvejen ristede Ingrid ærter både til salat og pastaret. Nu ved vi, at de også fungerer super fint på en pizza.
Oste-topping:
Føl dig helt fri til at toppe med den ost, du har bedst erfaring med. Vi ynder at bruge en plantebaseret parmesan, som er lavet af cashewnødder og gærflager.

Om opskriften:
Dagens opskrift er tro mod den pizza, jeg lavede i tirsdags.
Der er pizzadej, linsepesto og ristede Ingrid ærter til to store pizzaer. Jeg lavede én pizza tirsdag og kom resten af dej, pesto, og Ingrid ærter i køleskabet til endnu en pizza onsdag.

Svampe- og rødløgsfyldet som angivet rækker kun til én stor pizza, og skal fordobles hvis du vil lave to pizzaer i et hug. Vi var kun min mand og jeg til aftensmad, og pizzaen rakte også til madpakken dagen efter. Pizza nr to nød vi onsdag aften med jordskokkefyld efter den opskrift, jeg har linket til længere oppe. Den blev også vældig god.

Måske dumt at dele en opskrift, hvor dej, pesto og fyld ikke proportionelt passer… Mine refleksioner herom er, at jeg ikke selv vil stå og “fedte” med under 200 g / 1 ds. / brik bælgfrugt til dejen, eller koge mindre end 1 dl Anicialinser til pestoen. Så hellere lave lidt overskud. Pestoen kan også bruges på brød og / eller fryses. Overskudsdej kan opbevares i køleskabet nogle dage eller bages til boller/flutes o.l. Og hos os passede det med at bage pizza to dage i træk med en variation af fyldet. Vi har (2 personer) spist aftensmad x 3 og frokost x 1 af disse to pizzaer.
Opskrift på bælgfrugtpizza med svampe og rødløg:

Ingredienser
Pizzabund
- 200-250 g kogte gråærter eller 100 g tørrede (eller anden bælgfrugt. Evt fra brik/dåse)
- 2 dl vand (evt kogevand fra gråærterne)
- 1 lille rødbede (kan udelades)
- 10 g gær
- 1 dl lunken vand
- 1 tsk havsalt
- ½ spsk kokossukker (eller anden sukker – kan udelades)
- 4 spsk ekstra jomfruolivenolie
- ca 400 g fuldkornsspeltmel (eller hvedemel efter frit valg. + ekstra til æltning/udrulning)
Linsepesto
- 1 dl(90g) tørrede Anicialinser
- ½ håndfuld frisk bredbladet persille
- 1 fed hvidløg
- 125 g soltørrede tomater (( = 85 g helt tørre tomater, som lægges i blød i vand et par timer eller overnight))
- 40 g usaltede cashewnødder
- 10 g gærflager
- ½ citron, saft og skal
- 1½ dl ekstra jomfruolivenolie (eller rapsolie, solsikkeolie o.l.)
- salt og peber
Ristede Ingrid ærter
- 200-250 g kogte Ingrid ærter (eller kikærter)
- 1 spsk Tamari /soja
- 1 spsk ekstra jomfruolivenolie
- 1 knivspids røget paprika
- ½ tsk hvidløgspulver
Svampe og rødløgsfyld
- 200 g svampe
- 2 rødløg
- 1 spsk ekstra jomfruolivenolie
- 1 håndfuld frisk timian (eller mindre mængde tørret)
- salt og peber
Ostetopping – vegansk parmesan.
- 1 håndfuld cashewnødder (eller andre nødder / kerner)
- 3-4 spsk gærflager
- 1 lille tsk groft salt / flagesalt
- 1 knivspids røget paprika (kan udelades)
- ½ tsk hvidløgspulver (kan udelades)
Sådan gør du Start madlavningen!
- Pizzaen bages på pizza-program (vores er på 200 gr) eller ved 250 gr varmluft.Tænd ovnen, når det passer i forhold til diverse forberedelser. Beregn evt at riste Ingrid ærterne, inden pizzaen kommer i ovnen.
Pizzabund – rækker til to pizzaer

- Start dagen før/eller om morgenen med at skylle og sætte 100 g tørrede gråærter i blød (8-12 t). Dræn og kom ny vand ved ærterne. Kog dem i 35 minutter. Kog gerne en større portion, når du er i gang
- Blend 200 g kogte gråærter med 2 dl vand og et stykke skrællet rødbede (rødbeden kan udelades).

- Rør gæren ud i lunken vand og tilsæt salt, de blendede gråærter, sukker og olie. Kom herefter melet i. Rør gerne dejen med en håndmikser, til den virker mættet af mel. Tages ud på et melet bord og æltes. Hviler herefter ved stuetemperatur til fyldet er lavet.

Ristede Ingrid ærter
- Vend Ingrid ærter / kikærter i olie, soja og krydderier.Kom dem på en bageplade og rist dem i ovnen ved 185 grader varmluft i 20-25 minutter. Kan med fordel ristes inden pizzaen kommer i ovnen.
Linsepesto rækker til to pizzaer
- Hvis du bruger helt tørre soltørrede tomater, kan du med fordel lægge dem i blød i vand et par timer forinden.

- Skyl og kog Anicia linserne i rigeligt letsaltet vand i 20-25 minutter.
- Hæld kogevandet fra Anicia linserne, og kom de kogte linser i en blender eller minihakker. Skær hvidløg i mindre stykker, og tilsæt det til Anicia linserne sammen med olie, persille, soltørrede tomater, citronsaft, cashewnødder, gærflager, salt og peber.
- Jeg har af praktiske årsager delt portionen i to lige store dele, da jeg skønnede, at min minihakker var for lille til at hakke alt på én gang.Hak / Blend alle ingredienserne til en ensartet pesto, og stil den på køl.

Fyld rækker til én pizza
- Pil rødløgene og skær dem i tynde både eller løgringe.
- Kom olie på en pande, og steg svampe og rødløg med salt, peber og frisk/tørret timian i 5 minutter, til løg og svampe begynder at tage farve. Tag det af komfuret, og stil det til side.

Nøddeparmesan
- Blend cashewnødder, gærflager og krydderier til en parmesanlignende konsistens.
Samling / bagning af pizza
- Kom lidt mel på bordet, og rul ½ af dejen ud til en tynd pizza. Et smart trick er at rulle direkte på bagepapir, så den udrullede bund ikke skal flyttes.Kom først den røde linsepesto på pizzabunden, og herefter svampe og rødløg.

- Drys med nøddeparmesan eller anden selvvalgt ostetopping og timian.

- Vi bager pizzaen 16 min på pizza-program. Ved 250 gr varmluft anbefaler Pure Dansk at bage pizzaen i 13-15 minutter. Og hvis pizzaen bages på en bagesten skal den have kortere tid.
- Drys Ingrid ærter over den færdige pizza og sæt resten på bordet, så man selv kan drysse ekstra.

- Velbekomme

- STORT tillykke til os med at vi har så lækre danske bælgfrugter




























Kommentér