Pålæg med linser og valnødder

Pålæg med linser og valnødder

Pålæg med linser og valnødder er vores nyeste smørepålæg. Det er kommet til her i sommers, og ruller nu ind i vores ugentlige madpakke-prepping. Et simpelt og velsmagende pålæg, som fortjener en plads på bloggen. Linsepostejen består af danske Anicia linser, valnødder, rødløg, hvidløg, rosmarin, spidskommen, muskat, salt og peber. Der er en opskrift i dette indlæg.

Jette fra vores havefællesskab havde denne linsepostej med til et fælles bord Skt. Hans aften. Hun havde ikke lavet linsepostej før, men ønskede at imødekomme vores plantebaserede livsstil, hvilket vi er MEGA taknemmelige for. Dejligt pålæg som vi straks bad om opskrift på, og nu har vi selv lavet det et par gange.

At jeg kalder linsepostejen et simpelt pålæg skal ikke forstås, som at jeg nedgør den – tværtimod. Jeg er lige startet med at læse bogen “Afdelingen for magisk tænkning” af Morten Münster. En bog der hylder middelmådighed. Man fanger ret hurtigt et budskab i bogen om, at “ekstraordinært” ikke er at efterstræbe, og at “godt nok” og middelmådig er bedst. Omsat til pålæg (og det klarer min hjerne helt uden hjælp), så er dette pålæg middelmådigt 😀 Postejen er velsmagende og blød, som de fleste hverdage også er det 😉 … og alligevel er det lykkedes den at komme igennem nåleøjet til vores opskriftsamling.

Pålæg med linser og valnødder
Håndmad med linsepostej

Anicia linser:

Den danske Anicia linse er en grøn de puy linse og min foretrukne grønne linse. Jeg køber Anicia linser hos Pure Dansk* og anvender dem i alle opskrifter, hvor der skal bruges grønne linser.

I min mad-verden er det selvfølgelig et stort plus, at Jettes linsepostej kan laves med danske linser.

Pure dansk skriver om den Danske Anicia linse:
“Den danske Anicia linse er en delikatesselinse, også kendt som Puy-linsen. Smuk og grønmeleret med en let krydret smag. Samt noter af friske ærter og peber. Duftnoterne leder tankerne hen på en forårsdag med naturen i fuldt flor”. – Pure dansk.

Du kan se en fin lille video lavet af Pure dansk om tilberedning af Anicia linser HER

* Reklamen for Pure Dansk er fra hjertet. Ud over at forhandle de lækreste danske bælgfrugter, har de hos Pure Dansk også et kæmpe opskriftunivers med inspiration til anvendelse af deres produkter, samt en bælgfrugtskole, hvor du kan blive guidet.

Pålæg med linser og valnødder
Pålæg med linser og valnødder

Du kan finde alle mine indlæg og opskrifter med danske bælgfrugter HER
Du kan læse mine overvejelser for, hvorfor vi skal skifte til danske bælgfrugter HER

Opskrift på postej med linser og valnødder:

Opskriften kan nemt halveres, og det kan være en god ide at starte med ½ portion. Så kan du lige få testet, om postejen passer til dine smagspræferencer. Jeg lavede selv ½ portion første gang. Men nu køre jeg fuld portion og kommer et glas i fryseren til senere. Arbejdsprocesserne er de samme, om man laver ½ eller hel portion. Illustrationerne i opskriften svarer til fuld portion.

Pålæg med linser og valnødder

Pålæg med linser og valnødder

Ret: Pålæg
Keyword: Glutenfri
Lækker linsepostej med valnødder.
Der bliver 2 glas af ½ l.

Ingredienser

  • 240 g Anicia linser (eller andre grønne linser.)
  • 2 dl valnødder
  • 2 mellemstore løg (eller et stort.)
  • 4 fed hvidløg
  • Olie (til stegning af løg)
  • 1 tsk spidskommen
  • 1 tsk muskatnød
  • 2 tsk rosmarin
  • salt og peber

Sådan gør du  Start madlavningen!

  • Pålæg med linser og valnødder
  • Start med at skylle og koge linserne i letsaltet vand 20-25 min. Dræn og gem væsken.
  • Valnødder hakkes groft og ristes på en tør pande, til de er let gyldne.
  • Steg finthakket løg og hvidløg 4-5 min. i lidt olie. Tilsæt spidskommen, muskatnød og rosmarin, og lad krydderierne varme et par minutter. Tilsæt linser og salt og peber.
    Pålæg med linser og valnødder
  • Kom linse-løgblanding og de ristede valnødder i en skål eller foodprocesser og blend til en passende konsistens. Der er formentlig behov for at tilføje noget af linsernes kogevand (eller alm. koldt vand) for at gøre postejen mere cremet.
  • Kommes i rene beholdere og opbevares i køleskabet op til en uge.
  • Velbekomme
    Pålæg med linser og valnødder

Noter

Skønt smørepålæg, som kan  fryses.
Evt toppes med syltede rødløg /syltede agurker
Har du prøvet opskriften?Nævn @veganermor.dk på instagram!
Del indlægget:

Kommentér

Efterlad den første kommentar

Lignende Indlæg