Tema om danske bælgfrugter
Tema om danske bælgfrugter er over-overskriften for de næste mange indlæg her på bloggen. Jeg laver ikke betalt reklame og har ikke fået produkterne sponsoreret. Alle bælgfrugter er selvkøbte, og al reklame kommer direkte fra hjertet.
Et af kostrådene i Danmarks officielle kostråd anbefaler, at vi spiser 100 g bælgfrugter om dagen. Dette kostråd indebærer, at vi som danskere i den grad får os nogle nye vaner med at inkludere bælgfrugterne i vores daglige madlavning. Det gælder også for min mand og mig. Selvom vi allerede spiser mange bælgfrugter, kommer vi langt fra alle dage op på 100 g tilberedte bælgfrugter pr person.
Måske kan det hjælpe at øge vores opmærksomhed på danske bælgfrugter, og sprede viden om, at der faktisk dyrkes nogle rigtig skønne og sunde bælgfrugter i Danmark.


Bælgfrugter er en del af dansk kulturarv:
Måske hjælper det også at vide, at bælgfrugterne har været en del af dansk kost siden bronzealderen og helt frem til, de blev udkonkurreret af kartoflen i 1800-tallet. For mig har netop dette historiske indblik givet en skøn grounding og ro. Det at vide, at vi tidligere spiste mange bælgfrugter i Danmark, og at de kan dyrkes lokalt, gør bælgfrugterne til en kulturarv og ikke kun en fremmedartet spise fra andre kulturer. Det øger mit håb for, at vi kan finde tilbage til vores rødder 😉

I Danmark dyrkes især hestebønner, ærter, grønne linser og lupiner. Arter, som trives godt i den danske jord og det danske klima. Bælgfrugterne bidrager positivt til landbrugsjorden ved at binde kvælstof i jorden. Det har for nyligt været i medierne, at et stigende antal af danske landmænd gerne vil omlægge deres afgrøder til bælgfrugter, men at der ikke er nok afsætning. ØV-BØV!
Lige her omkring efterspørgsel og afsætning – kan vi gøre en forskel du og jeg! Vi kan tage et ansvar på os for, at det sker. Vi har en stor magt med det, vi vælger at lave mad med. Og derfor vil jeg SÅ gerne inspirere til, at vi laver skøn, skøn hverdagsmad med danske bælgfrugter.
At sætte fokus på de danske bælgfrugter er ikke en nationalistisk propaganda fra min side – som i overhovedet ikke. Mit afsæt og fokus udspringer udelukkende af et ønske om at bidrage til bæredygtighed – klima – den grønne omlægning – dyrevelfærd og sundhed for mennesker og kloden 🙂 Samt af en frygt for, at de gode dansk dyrkede bælgfrugter forsvinder igen, hvis de ikke er salgbare.
Efterårets store bælgfrugtudfordring:
For at nudge mig selv til at få danske bælgfrugter ind over mange flere retter og måske endda skubbe nogle af de udenlandske bælgfrugter ud i periferien, har jeg indkøbt hele 17 kg danske bælgfrugter: Ingridærter, hestebønner, afskallede Fuegobønner (hestebønner), gråærter og grønne linser.
Min udfordring til mig selv er at eksperimentere med at udskifte ikke danske bælgfrugter med danske bælgfrugter i de retter, som vi laver i forvejen, samt selvfølgelig at finde nye skønne livretter med danske bælgfrugter. Jeg er godt i gang, og tænker jeg vil tage én bælgfrugt ad gangen i mine kommende indlæg.
Pure Dansk:
Jeg har købt Ingridærter, gråærter, Anicialinser og hestebønner hos “Pure Dansk” og har fået lov til at dele nogle af deres opskrifter. De har en solid opskriftsamling på deres hjemme side, “Puredansk.dk”
Jeg har i tidligere indlæg skrevet følgende om Pure Dansk:
“Bag Pure Dansk står Astrid og Malene Søgaard, som er ottende generation af en gård på Djursland. De sætter spørgsmålstegn ved: “Hvorfor vi køber tørrede bønner og linser langvejs fra, når vi kan dyrke det herhjemme?” På deres hjemmeside “Puredansk.dk” kan man læse, at Danmark tidligere var verdensmester i at dyrke bælgfrugter. Og at bælgfrugter passer rigtig godt til at dyrke i vores klima. Mens bælgfrugterne var på deres højdepunkt herhjemme, indgik de både som en del af sund mad og som stjernen i gourmet ved hoffet. Men så kom kartoflen snigende fra Sydamerika, og bælgfrugterne forsvandt stort set fra de danske marker”.
Derudover har jeg købt Ingridærter og afskallede Fuegobønner hos Aurion, hvor jeg fandt 5 kg’s sække til ret rimelige priser. Aurion forhandler også de andre typer danske bælgfrugter.
Ingrid ærter:

Ingrid ærten er en skøn gul ært, som minder meget om kikærten. Derfor har det været helt oplagt for mig at starte med Ingrid ærten og at afprøve den op imod kikærten. Samtidig vil jeg være opsøgende på / rejsende i, hvad Ingrid ærten ellers kan. Ingrid ærten er derfor den første danske bælgfrugt, jeg sætter fokus på i mit næste indlæg.
Det kunne være så hyggeligt, hvis nogen, som læser mine indlæg, vil være med i denne udfordring / leg, og måske anskaffe sig nogle Ingrid ærter, og tage turen sammen med mig – og I må super gerne smide nogle kommentarer – ligesom gode ideer altid er velkomne 😀

















Kommentér