
Ingredienser
- 75-100 g blandet babysalat
- 4 grønne asparges
- lidt rød/grøn spidskål
- lidt rød/grøn grønkål
- 1/4 blomkål
- ½ sød kartoffel
- 1 pastinak
- evt. langtidsbagte tomater (evt. færdigkøbte på glas.)
- 1 avocado
- Hummus (hjemmelavet eller købe)
- spirer/karse/brøndkarse/blomster (til pynt)
- evt. oliven
- ekstra jomfruolivenolie
- balsamikoeddike
- æblecidereddike
- lidt salt
Sådan gør du
- Start med de ovnbage grøntsager: Vask, skræl og snit rodfrugterne i ½cm skiver, del blomkålen i små buketter.

- Læg grøntsagerne på en bageplade med papir, pensl med olivenolie og drys med lidt salt. Bages ved 180 grader varmluft i ca. 15 minutter. Tage dem ud af ovnen og lad dem køle af.

- Lav en hummus, der er link til en god hummus i opskriftnoten. Hummus kan også laves dagen før - eller købes færdig 😀
- Snit spidskål og rødkål fint og bland det med en dressing af 1 spsk olivenolie og 1 spsk balsamicoeddike
- Vask de grønne asparges, knæk enden af og skær dem på skrå i aflange stykker. Kom dem i en dyb tallerken, og kom kogende vand over. Lad dem trække et minut, og hæld vandet fra.
- Skyl og slyng babysalaten, og bland det med en dressing af 1 spsk olivenolie og 1 spsk æblecidereddike.
- Skyl spirer, karse eller spiselige blomster 😉
- Avocadoen halveres og skæres i fine skiver, brug ½ avocado pr salat.
Samling af salaten
- Salaten portionsanrettes i to dybe tallerkener. Start med at komme nogle af de bagte grøntsager på tallerkenen.

- Herefter halvdelen af babysalaten, kålsalat og grønne asparges.

- Kom igen bagte grøntsager på og tomater.

- Resten af kålsalat, babysalat og asparges.

- Fordel avocadoskiver rundt i yderkanten af salaten, og kom en stor klat hummus i midten. Pynt med oliven og spirer.

- Serveres med lækkert brød. Velbekomme 🙂
Noter
Jeg har også lavet salaten med følgende ovnbagte grøntsager: grønne bønner, rødløgsbåde, broccolibuketter og knoldselleri. Det smager dejligt.
Du kan finde en opskrift på hummus HER
Jeg fik lidt bagte grøntsager og lidt kålsalat til overs. Det kom jeg i små glas i køleskabet, og har brugt til pynt på madderne i madpakken i løbet af ugen 🙂